Z ostatniej chwili

Urządzamy multiroom w swoim domu

czym jest multiroomSamo określenie "multiroom" jest prawdopodobnie znane wielu ludziom, choć jednocześnie stosunkowo mało kto zastanawiał się, co tak dokładnie ono oznacza. Z drugiej jednak strony wystarczy jedynie bliżej przyjrzeć się temu słowu aby szybko domyśleć się, co może ono oznaczać. Mówiąc w skrócie, są to systemy dźwiękowe przeznaczone do użytkowania w kilku różnych pomieszczeniach – są one również nazywane wielosferowymi. Wielu pasjonatów posiada w swoim domu całe mnóstwo różnych urządzeń służących do multimedialnej rozrywki. Są to między innymi odtwarzacze CD, BluRay czy DVD, streamery i czytniki plików, tunery radiowe i TV-SAT, miniwieże, wzmacniacze, głośniki oraz wiele innych.

Niekiedy sprzętu tego jest tak wiele, że chcemy ukryć go przed swoim wzrokiem – jego duża ilość zwyczajnie psuje nam styl niektórych pomieszczeń; możemy go wówczas ukryć w innym wnętrzu i właściwie zapomnieć, że istnieje. Trzeba oczywiście przygotować odpowiedni system, dzięki któremu będziemy mieli mimo wszystko stały dostęp do całej jego funkcjonalności. Takie rozwiązania dają nam całe mnóstwo interesujących możliwości i są w stanie zapewnić nam w życiu codziennym ogromną wręcz wygodę. Na przykład, nasza ulubiona muzyka może dzięki temu towarzyszyć nam w dosłownie każdym pomieszczeniu w naszym domu. Wystarczy wyobrazić sobie, jak przyjemne może być budzenie się rano przy takich dźwiękach, które następnie przenoszą się razem z nami do łazienki czy kuchni – a wszystko to dzięki jednemu naciśnięciu pilota. Co więcej, przy odpowiednim wykonaniu system taki może działać niezależnie w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu wszyscy domownicy mogą tutaj słuchać dokładnie tego, co tylko w danym momencie im odpowiada.

Pewna magia takich rozwiązań polega na tym, że głośniki są tutaj niewidoczne, umieszczone poza zasięgiem naszego wzroku – równocześnie sam dobywający się z nich dźwięk towarzyszy nam wszędzie, gdzie tylko się nam to zamarzy. Każdy domownik może korzystać w tej samej chwili ze wszystkich odpowiadających mu akurat funkcji. Właśnie tym jest idea multiroomu, która powstała w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko rozprzestrzeniła się właściwie na cały świat. Multiroom jest rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się w przypadku, gdy podchodzimy do kwestii wykończenia naszych wnętrz bardziej designersko i stawiamy tam na swego rodzaju minimalizm. W większości przypadków jedyne elementy takiego systemu które są widoczne gołym okiem to klawiatury i piloty sterujące; niekiedy widać również głośniki, ale nie rzucają się one zbyt mocno w oczy.

schemat multiroomuDodatkową zaletę stanowi tutaj fakt, że coraz częściej do sterowania całym systemem służą specjalne aplikacje na smartfony. Najlepiej jest zaplanować taki system już na etapie projektowania domu czy mieszkania; ostatnim momentem na coś takiego jest budowa budynku. Możemy także zdecydować się na to w przypadku remontu czy prac reorganizacyjnych, kiedy mamy szansę na urządzenie naszego mieszkania zupełnie od początku i uzupełnienie go o dodatkowe systemy służące nam w celach rozrywkowych. W czasie wykonywania takich systemów niezwykle istotną rzeczą jest oczywiście dokładne określenie swoich potrzeb, bowiem jedynie dzięki temu będzie możliwe dokładne zaprojektowanie czegoś takiego i rozmieszczenie po mieszkaniu poszczególnych jego elementów.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl