Z ostatniej chwili

Sprzęt audio, jak użytkować?

podłączenie sprzętu audioPrzede wszystkim należy pamiętać, że sprzęt audio, nie jest sprzętem wodoodpornym. Dlatego istotnym jest, by lokalizować go w miejscach, w których nie będzie narażony na styczność z wilgocią oraz bezpośredni kontakt z wodą. Nie chodzi również głównie o zabezpieczenie wnętrza, ale i całego okablowania. Na rynku dostępne są elementy sprzętu audio, które wykazują ograniczoną wodoodporność, których cechą charakterystyczną są oznaczenia IP. Niemniej jednak, amatorski, domowy sprzęt audio, bardzo rzadko oznaczony jest symbolem IP, inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzeń z branży instalacyjnej, które posiadają odpowiednią formę zabezpieczeń. Okazją, do wystąpienia uszkodzeń sprzętu jest przenoszenie urządzeń, ryzyko zwiększa się w sezonie zimowym, gdy w urządzeniu skondensuje się para wodna i elementy zostaną zawilgocone.

By zneutralizować wystąpienie awarii, przed uruchomieniem sprzętu, warto odczekać chwilę, aby poszczególne elementy zdążyły się ogrzać, a nagromadzona wilgoć odparowała. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wykonywanie połączeń wpływa niekorzystnie na żywotność sprzętu audio, dlatego jeśli jesteśmy do tego zmuszeni, warto wykonywać połączenia przy wyłączonym sprzęcie audio. Tu istotną kwestią jest kolejność:

1. Sprawdzamy, czy włączniki poszczególnych urządzeń, są na poziomie OFF;

2. Podłączamy kable pomiędzy poszczególnymi urządzeniami audio, podłączamy kolumny do wzmacniacza i następnie podłączamy przewody zasilające do gniazdek;

3. Połączenie sprawdzamy upewniając się, że mamy dobry, pewny kontakt;

WAŻNE!

Najlepiej jest podłączyć wszystkie kable zasilające do jednego gniazdka, nie podłączać współpracująych urządzeń audio do gniazdek oddalonych od siebie. Równie istotną rzeczą, jest włączanie poszczególnych elementów sprzętu audio, uprzednio warto sprawdzić czy regulator głośności jest ustawiony w pobliżu swojego minimum, co uchroni nas przed zawałem serca, wywołanym nagłym, głośnym dźwiękiem. Włączanie, rozpoczynamy od źródła, podążając za sygnałem w kierunku głośników. Jeśli wyłączamy urządzenia, posuwamy się w kierunku przeciwnym.

zabezpieczenie kabliZdarza się, że w systemie audio mamy więcej urządzeń niż gniazd połączeniowych, można zatem przyjąć się koncepcje podłączenia dwóch urządzeń do jednego gniazda poprzez rozgałęźnik. Niemniej jednak, nie jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań. Lepiej, gdy do jednego źródła podłączone są dwa wzmacniacze, co minimalizuje ryzyko spięć i innych tego typu awarii sprzętu. Ważna jest kolejność, ponieważ wariant odwrotny, czyli podłączenie poprzez rozgałęźnik dwóch źródeł do jednego wejścia we wzmacniaczu, również nie jest korzystnym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, iż takie połączenia mogą być realizowane również przy pomocy niektórych pasywnych przedwzmacniaczy. UWAGA! Zabronione jest podłączenie wyjść dwóch wzmacniaczy do wejść pojedynczej kolumny głośnikowej!

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl