Z ostatniej chwili

Poprawne użytkowanie sprzętu audio – najważniejsze zasady

jak obchodzić się ze sprzętem audio?Obecnie w związanej z tym prasie możemy znaleźć całe mnóstwo interesujących artykułów przygotowywanych dla pasjonatów szeroko rozumianego sprzętu hi-fi. W branży tej spotkamy jednak wielu zupełnie początkujących osób, które potrzebują odpowiedzi na te najbardziej elementarne pytania. Mogą one dotyczyć chociażby prawidłowego podłączania takiego sprzętu oraz najważniejszych zasad jego bezpiecznego użytkowania. Jedną z podstawowych kwestii o jakich należy tutaj pamiętać jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Każdy sprzęt tego typu stale emituje w końcu dużo ciepła, zaś brak takiej wentylacji prowadzi do jego przegrzania i zniszczenia. Fakt, wiele urządzeń dostępnych obecnie na rynku posiada specjalne systemy które chronią je przed przegrzaniem, ale mimo wszystko rozwiązania takie nie są w stanie zapewnić stuprocentowego bezpieczeństwa. Zresztą, dobra wentylacja jest potrzebna nie tylko ze względu na ryzyko uszkodzenia sprzętu. Praca w zbyt wysokiej temperaturze może bowiem znacząco zmniejszać jego żywotność. Problem przegrzewania się w największym stopniu dotyczy wzmacniaczy zintegrowanych oraz wzmacniaczy mocy; w pozostałych rodzajach sprzętu występuje on już znacznie rzadziej.

Z tego też powodu takich rzeczy nie powinniśmy ustawiać w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie osobnych półek dla każdego urządzenia, które są wystarczająco obszerne do zapewnienia odpowiedniego obiegu powietrza i znajdują się w dostatecznej odległości od pozostałych. Urządzenia audio mogą być również ustawione obok siebie na większych półkach. Jeżeli dysponujemy jedynie ciasnym i zamkniętym pomieszczeniem, to lepiej będzie unikać ustawiania w nim zbyt dużej liczby takich urządzeń. W miarę możliwości ustawiajmy na najwyższych półkach te urządzenia, które mają tendencję do nagrzewania się. Coś takiego sprawia czasami nieco problemów, bowiem tego typu urządzenia mają zwykle również największe rozmiary. Nie należy także ustawiać sprzętu na tapicerowanych meblach lub dywanach, bowiem prowadzi to do znacznego pogorszenia się wentylacji.

gdzie ustawiać sprzęt audioDość specyficzną grupą są wzmacniacze klasy D, które wydzielają raczej niewiele ciepła. Jeżeli korzystamy głównie z takiego sprzętu, to wymagania dotyczące wentylacji mogą być nieco mniej rygorystyczne. Nie należy również ustawiać sprzętu w miejscach, w których będzie on narażony na zbyt silne promienie słoneczne. Obudowy wzmacniaczy mogą się przez to bardzo mocno nagrzewać, co stwarza dodatkowe zagrożenia dla prawidłowego ich działania. Ponadto dłuższe działanie światła słonecznego negatywnie wpływa na wygląd zewnętrzny takiej obudowy. Skraca ono również żywotność poszczególnych jej elementów, nierzadko prowadząc nawet do poważnych ich uszkodzeń.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl