Z ostatniej chwili

Podstawowe zasady ustawiania kolumn cz. II

jak ustawić kolumnyW czasie ustawiania kolumn bardzo ważne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej odległości od ścian. W dużym stopniu powinno to być jednak uzależnione od konkretnego rodzaju kolumny; niektóre z nich są zaprojektowane w taki sposób, aby pasowały właśnie do ustawiania ich bezpośrednio przy ścianie. Na rynku dostępne są także kolumny do zabudowy. Zalecany sposób ustawienia kolumny powinien być dokładnie opisany przez producenta w dołączonej instrukcji obsługi. W większości przypadków należy jednak zachować przynajmniej minimalną odległość od ściany. Musimy również pomyśleć, w jakiej odległości od głośników będzie znajdowała się głowa słuchacza – nie powinniśmy ustawiać kolumn zbyt blisko miejsca, w którym będziemy słuchali muzyki. Inną bardzo ważną kwestią jest ustawienie kolumn na odpowiedniej wysokości.

Dość oczywistą rzeczą jest to, że obie kolumny powinny znajdować się na takiej samej wysokości. W przypadku kolumn podłogowych musimy zaufać producentowi i wierzyć w to, że faktycznie są one dostosowane do takiego sposobu użytkowania. Głośnik wysokotonowy powinniśmy ustawić na takiej wysokości, aby znajdował się on mniej więcej na poziomie uszu – chyba, że producent podał w instrukcji inne zalecenia. Można co prawda pozwolić sobie na kilkanaście centymetrów odchylenia, ale w miarę możliwości lepiej będzie tego unikać. Wszystko jest tylko teorią; najlepiej będzie samemu w praktyce zobaczyć, w jaki sposób takie zmiany wysokości ustawienia kolumn wpływają na jakość dźwięku. Możemy wykonać tutaj jeden prosty i jednocześnie bardzo skuteczny eksperyment; siedząc przy kolumnie, pochylamy się lekko lub podnosimy i obserwujemy, w jaki sposób zmiana naszego położenia wpływa na jakość dobiegającego z niej dźwięku. Takie różnice będą bardzo łatwe do wychwycenia nawet dla osób, które nie posiadają w tej dziedzinie żadnej wiedzy czy doświadczenia. Taka metoda jest znacznie lepsza niż ślepe trzymanie się jedynie teoretycznych zasad.

jaka odległość między głośnikamiDzięki temu będziemy w stanie dopasować idealne ustawienie dla takich kolumn. Najlepiej jest ustawić kolumny oraz miejsce odsłuchu w taki sposób, aby tworzyły one wspólnie trójkąt równoboczny. Należy przy tym zachować odległość między centrami głośników od 1,8 m do 2,5 m, choć w przypadku mniejszych kolumn można ustawiać je nieco bliżej. Z drugiej strony osoby posiadające duże pomieszczenia mogą tutaj pozwolić sobie na znacznie szersze rozstawienie. Same kolumny powinny być skierowane na miejsce odsłuchu, choć niekiedy można spotkać się z innymi zaleceniami; z tego powodu wielu ludzi decyduje się na ustawienie kolumn na wprost. Niemniej jednak mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie ich właśnie na miejsce odsłuchu, dzięki czemu można uzyskać najlepsze efekty. Sama przestrzeń pomiędzy kolumnami o słuchaczem nie powinna być niczym wypełniona.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl