Z ostatniej chwili

Podstawowe zasady ustawiania kolumn cz. I

ustawienie nagłośnieniaDla osób, które nie zajmują się akustyką zawodowo, ustawienie kolumn wydaje się być jedynie kwestią gustu i estetyki. Nic bardziej mylnego, bowiem ustawiając nagłośnienie, warto wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszym z nich jest rodzaj konfiguracji, drugim zaś optymalizacja położenia. Warto zaznaczyć, że obie kwestie są z sobą ściśle powiązane. Profesjonalne ustawienie kolumn dźwiękowych, odbywa się za sprawą długotrwałych eksperymentów, dokładnych pomiarów geometrycznych, czy nawet pomiarów akustycznych. Niemniej, nie każdy słuchacz posiada odpowiednie preferencje czasowe, zawodowe czy pieniężne. Dlatego poniższy tekst w kilku prostych punktach, zaprezentuje kilka bazowych zasad, którymi należy się kierować lokalizując kolumny ale i miejsce odsłuchu, by stworzyć wspaniałe, na wpół profesjonalne miejsce godne amatora audiofila.

1. Bardzo istotną kwestią jest symetria, oczywiście nie chodzi o konsekwentnie harmonijną symetrię każdego elementu wystroju pomieszczenia. Ważne jednak jest, by obydwie kolumny pracowały w podobnych warunkach akustycznych. Niemniej istotna jest również odległość pomiędzy kolumnami a ścianą. Optymalna odległość wynosi od 1,5 m wzwyż, w tym wypadku zróżnicowanie dla lewej i prawej kolumny nie powinno przeszkadzać, może przynieść nawet korzystne rezultaty. Niedopuszczalne jest zróżnicowane o 40 cm (wzwyż) ustawienie kolumn od ścian bocznych. Nie zaleca się również ustawienia kolumn, obok ścian o różnych właściwościach, jak na przykład jedna kolumna umiejscowiona jest przy ścianie nośnej, druga przy lekkiej płycie regipsowej, są to elementy zaburzające symetryczny przepływ dźwięku, bowiem tworzenie obrazu stereofonicznego opiera się na jednakowym odtwarzaniu sygnałów z obydwu kanałów. A więc warto zadbać o przestrzeń, w innym wypadku złamanie tej zasady może prowadzić do dysharmonii stereofonii.

2. Symetra istotną rolę odgrywa również w przypadku otoczenia miejsca odsłuchu. Podobnie jak w przypadku lokalizacji kolumn, miejsce odsłuchu wymaga symetrii akustycznej bezpośredniego otoczenia, tak aby kształt, wystrój i wyposażenie pokoju nie powodowały silnego zróżnicowania dźwięków odbitych docierających do lewego i prawego ucha.

gdzie w domu ustawić kolumny3. Wśród zasad ułożenia kolumn oraz lokalizacji miejsca odsłuchu, warto przyjrzeć się zjawisku najgorszych położeń ustawienia kolumn oraz miejsca dla słuchacza, są to punkty w pomieszczeniu szczególnie niekorzystne pod względem akustycznym. Znalezienie takich punktów jest bardzo trudne w przypadku pomieszczenia o nieregularnych kształtach. Niemniej jednak w przypadku pokoi w kształcie prostopadłościanu, są to miejsca przypadające na 1/2 lub w 1/4 wymiaru pomieszczenia. Zasada ta odnosi się zarówno do miejsc w pionie jak i w poziomie, do lokalizacji miejsca osdłuchu, jak i ustawienia kolumn. Jak dokładnie sprecyzować te "najgorsze miejsca". W przypadku pomieszczeń o geometrycznych, regularnych kształtach, nie jest to proces skomplikowany, bowiem wystarczy posłużyć się tradycyjną miarą, odmierzając odpowiednie miejca (połowa lub 1/4 pokoju). Później wystarczy dopilnować, by właśnie w tych miejscach nie znalazły się ani głośniki, ani słuchacz. Ważne również, by zachować kilkucentymetrową odległość od krytycznych punktów.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl