Z ostatniej chwili

Kino domowe – porady dla początkujących

system dwukanałowyJeżeli ktoś od długiego już czasu ma stały kontakt ze sprzętem audio to w większości przypadków nie ma raczej problemów z dokładnym określeniem, jaki sprzęt tego typu będzie dla niego idealny i jakich rozwiązań należy tutaj szukać biorąc pod uwagę swoje możliwości finansowe. Z drugiej jednak strony zakupy takie mogą być niemałym wyzwaniem dla osób początkujących, które zwyczajnie nie wiedzą nawet, od czego w ogóle zacząć. Jedną z głównych decyzji jakie należy tutaj podjąć jest zdecydowanie się pomiędzy dwukanałowym zestawem stereo a wielokanałowym kinem domowym. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kino domowe jest po prostu znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w praktycznie każdym przypadku. Po części jest to prawda, choć warto zauważyć, że tak duża popularność jakim cieszy się obecnie kino domowe w znacznym stopniu wynika ze zwykłej mody.

Warto w takim razie dokładniej poznać charakterystykę tego rozwiązania i dowiedzieć się, czy będzie ono dobrą propozycją akurat w naszym przypadku. Na samym początku powiedzmy o możliwościach odtwarzania na takim sprzęcie muzyki. Rynek muzyczny jest praktycznie zdominowany przez nagrania dwukanałowe, i raczej nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się zmienić w najbliższej przyszłości. Trudno jest zatem uznawać za słuszny argument mówiący, że wielokanałowe systemy kina domowego to przyszłość w odtwarzaniu muzyki. Nie można oczywiście wykluczyć, że pewnego dnia faktycznie tak będzie; niemniej jednak przyszłość ta jest prawdopodobnie tak odległa, że póki co nie warto nawet zawracać sobie tym głowy. Jeśli odtwarzamy zatem jedynie dwukanałowe nagrania, to w zupełności powinien nam wystarczyć dwukanałowy sprzęt. Można co prawda korzystać obecnie z technologii które na bazie dwukanałowych nagrań tworzą ścieżki przypominające wielokanałowe zapisy. Takie rozwiązania na chwilę obecną nie są jednak na tyle powszechnie dostępne, aby była to dobra propozycja dla każdego z nas – znowu trzeba nastawić się na to, że wszystko pokaże nam dopiero przyszłość.

Systemy wielokanałowe stosowane wyłącznie do odtwarzania muzyki można zatem uznać w dużym stopniu za marnowanie możliwości takiego sprzętu. Nie ma w takim wypadku sensu kupowanie drogich, wielokanałowych zestawów składających się z kilku kolumn, kiedy za znacznie niższą cenę znajdziemy jeden naprawdę dobry system dwukanałowy. Sama jakość odtwarzanej muzyki pod wieloma względami może być wówczas znacznie wyższa. Oczywiście, sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku odtwarzania na takim sprzęcie filmów – wówczas większa liczba kanałów faktycznie się przydaje.

system wielokanałowyZ drugiej strony nie można z góry zakładać, że odtwarzanie filmów na systemie dwukanałowym nie ma sensu lub też miał oznaczać niską jakość dźwięku. W takim przypadku nadal możemy cieszyć się tutaj licznymi walorami, dzięki czemu oglądanie filmów jest prawdziwą przyjemnością. Niemniej jednak można stwierdzić, że kino domowe jest rozwiązaniem przeznaczonym głównie dla osób często oglądających filmy; w przypadku samego odtwarzania muzyki kupowanie czegoś takiego nie ma raczej sensu.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl