Z ostatniej chwili

Kino domowe – podstawowe kwestie

gdzie umieścić kino domoweKino domowe nie jest w naszym kraju znane od dawna; można powiedzieć, że jego rozwój w Polsce zaczął się na dobre dopiero na początku XXI stulecia. Przez wiele lat trwał tutaj pewien okres eksperymentalny, pełny oczywiście różnych błędów; dopiero od kilku lat systemy te zaczynają faktycznie spełniać oczekiwania swoich użytkowników. Każdy, kto chciałby zainwestować nieco pieniędzy w faktycznie profesjonalny system kina domowego powinien przede wszystkim zastanowić się nad kilkoma najważniejszymi kwestiami związanymi z czymś takim.

W pierwszej kolejności musimy dokładnie określić kształt oraz wymiary pomieszczenia, w którym będziemy korzystali z takiego kina domowego. Najlepiej jest wybrać do tego osobne wnętrze, w którym urządzimy dla siebie swego rodzaju centrum tego typu rozrywki. Takie dane stanowią absolutną podstawę w czasie wybierania dla siebie idealnego sprzętu audiowizualnego. Wybranie odpowiedniego miejsca na telewizor albo ekran z projektorem jest rzeczą niesamowicie istotną. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zwykłym telewizorem, to sprawa nie powinna być tutaj szczególnie skomplikowana – najlepiej jest po prostu ustawić go w centralnym punkcie pomieszczenia. Z drugiej jednak strony optymalne ustawienie ekranu nie jest już tak oczywiste, przez co warto skorzystać w tym przypadku z porad fachowców w tej dziedzinie. Należy przy tym brać pod uwagę całe mnóstwo różnych czynników które mogą w ogromnym stopniu wpływać na to, czy będziemy w pełni zadowoleni z działania takiego ekranu. Należy między innymi jak najdokładniej dopasować odległość ekranu od projektora, biorąc przy tym pod uwagę parametry techniczne obu tych rzeczy. Nie każdy projektor nadaje się na przykład do tego, aby ze standardowej odległości wypełnić całą ścianę i zapewnić przy tym zadowalającą jakość obrazu.

Dwie najważniejsze cechy każdego kina domowego z prawdziwego zdarzenia to wysokiej jakości, wyraźny obraz oraz dobra oprawa dźwiękowa. Warto jednak zastanowić się, czy w tym drugim przypadku konfiguracja 7.1 jest dla nas faktycznie niezbędna. Zdecydowana większość filmów nie jest w stanie wykorzystać możliwości takiego systemu, przez co standardowe pięć głośników oraz subwoofer nadal stanowi najlepsze rozwiązanie. Nie możemy zapominać o tym, że instalowanie u siebie takiego systemu wymaga dokładnego zaplanowania wszystkich wydatków. Nie ograniczają się one jedynie do zwykłego sprzętu – trzeba brać przy tym pod uwagę kwestie takie jak okablowanie.

konfiguracja kina domowegoJeżeli zależy nam na faktycznie dużej wygodzie, to dobrym rozwiązaniem będzie wpuszczenie niektórych przewodów przez sufit czy po ścianach, co jednak wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Warto skorzystać w takim przypadku z pomocy profesjonalnej firmy specjalizującej się w systemach audiowizualnych. Istnieje oczywiście mnóstwo innych kwestii o których musimy tutaj pomyśleć, takich jak chociażby to, w jaki sposób rozmieścimy głośniki – warto o to zadbać, bowiem w dużym stopniu zależy od tego cała nasza wygoda.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl