Z ostatniej chwili

Kino domowe, czy dwukanałowy system stereo - porady dla początkujących

zalety kina domowegoGdy rozmawiamy z najbardziej zaawansowanymi użytkownikami sprzętu audio oraz wideo, trudno nam nie odnieść wrażenia, że w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z osobami, które doskonale wiedzą, jakie są ich oczekiwania. Jeśli zatem osoby takie mówią o problemach, dotyczą one przede wszystkim znajdowania środków finansowych, nietrudno się bowiem domyślić, że sprzęt „z górnej półki” nie należy do najtańszych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mówimy o oczekiwaniach osób stawiających swoje pierwsze kroki w świecie audio i wideo. Osoby te często zadają pytania dotyczące tego, jakimi kryteriami kierować się wybierając optymalny sprzęt i nie ukrywają, że liczą na rzetelne, szczegółowe odpowiedzi.

Na liście tych wątpliwości, które pojawiają się najczęściej, jedno z pierwszych miejsc zajmuje dylemat dotyczący tego, czy zdecydować się na dwukanałowe stereo, czy też na wielokanałowy system kina domowego. Gdy skupiamy się na obserwowaniu rynku nie możemy nie odnieść wrażenia, że to właśnie zakup kina domowego jest rozwiązaniem optymalnym, mówi się o nim bowiem jako o sprzęcie zdecydowanie bardziej uniwersalnym. Gdy jednak spojrzymy nieco szerzej, trudno nam będzie nie oprzeć się wrażeniu, że popularność kina domowego jest, przynajmniej częściowo, związana z modą, a jego lansowanie wiąże się z pobudkami komercyjnymi. Wiele zależy od tego, w jaki sposób planujemy wykorzystać tego rodzaju sprzęt. Jeśli myślimy przede wszystkim o kwestiach związanych z odtwarzaniem muzyki, nasz problem wiąże się z tym, że na rynku muzycznym nadal trwa dominacja nagrań dwukanałowym. Co więcej, choć mamy do czynienia ze zjawiskiem, które utrzymuje się od lat, trudno nie odnieść wrażenia, że niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało dojść do jakichś istotnych zmian.

stereo systemJeśli zatem przekonuje się nas o tym, że już niedługo wielokanałowe systemy kina domowego znajdą zastosowanie podczas odsłuchu nagrań muzycznych, możemy mieć poważne wątpliwości odnoszące się do tego, czy jest to argument uzasadniony. Co więcej, okazuje się, że do odtwarzania nagrań dwukanałowych w zupełności wystarczy taki sam sprzęt, nie ma przy tym dowodów na to, że kino domowe pozwala na uzyskanie bardziej korzystnych zmian jakościowych. Sytuacja zmienia się, oczywiście, wtedy, gdy myślimy przede wszystkim o odtwarzaniu filmów, już od jakiegoś czasu zapis wielokanałowy jest bowiem stosowany w odniesieniu do ścieżek filmowych. Oczywiście, dwukanałowy odbiór filmu nie musi być postrzegany jako ten, który nie ma większego sensu, nie mamy też argumentów przemawiających za tym, że jakość automatycznie jest rażąco niska. Barwa, dynamika i efekty przestrzenne są najczęściej odbierane tak samo, traci się jednak na efektach przód-tył, a i nieobecność głośnika centralnego może zacząć doskwierać, gdy pojawia się problem z lokalizacją dźwięków.

O nas

logo-footer

Miasto Młodych Artystów - niezależna publicystyka audio - video

Masz pomysł na artykuł? Nie zwlekaj, napisz!

Często czytane

Kontakt
O Hi-endzie słów kilka
Kino domowe – podstawowe kwestie

Serwis urządzeń audio
Sprzęt audio, jak użytkować?
Urządzamy multiroom w swoim domu
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla miastomlodychartystow.pl